събота, 30 юли 2011 г.

Бузлуджа – илюзията на една запалена звезда

Преди 30 години искрено вярвах, че тази звезда ще може да се вижда от прозореца и да замести Слънцето. Живея на 30-40 километра от паметника и си мислех, че щом звездата е червена, тя ще свети толкова силно, че ще се вижда...поне от петия етаж на панелния блок в края на Стара Загора. Бях на 7-8 годинки, простете ми го.

Прочетете целият материал тук!

неделя, 17 юли 2011 г.

Petit Cheval - The Voice Of Reason - LP -new wave от Южна Африка, 1985

Petit Cheval - The Voice Of Reason - LP - South African
STYLE:  new wave/romantic
FORMAT:LP
YEAR: 1985
LABEL: Warner Brothers
DESCRIPTION:
Petit Cheval was a New Romantic rock group from South Africa. Their name is French for "little horse". The group was founded in Pretoria in 1982 by singer/songwriter Jon Selby and soon after recorded a demo, which landed them a deal with Warner Bros. Records in 1984. Their 1985 debut album was a great success in South Africa, but the increased publicity also led to internal disputes, and bassist Johan Griesel left the group shortly after the album's release. Adding bassist Chris Bekker, they released an EP in 1986; however, internal tensions led to a split in 1987.[1] Craig Else is a sound engineer in Los Angeles and plays in Bay City Rollers. Johan Griesel went on to become a recording engineer; Danny de Wet later played with Wonderboom, and Harold Shenk went on to do production work on the South African music scene. Francois du Plessis is now an avant-garde artist working in Germany. Jon Selby continues to do work as a songwriter, and currently resides in Israel with his wife and three children.
Members

    Jon Selby - guitar, vocals, songwriter
    Sheldon Thomas - keyboards
    Craig Else - guitar
    Johan Griesel - bass
    Danny de Wet - drums
    Francois du Plessis - drums (early member)
    Harold Shenk - keyboards (early member)
    Chris Bekker - bass (1986-1987)

Discography

    The Voice of Reason (Warner Bros. Records, 1985)
    The Perfect Gift EP (Warner Bros. Records, 1986)
    Young Lions (compilation) (Tusk Records, 1994)
    Once in a Lifetime (RetroFresh, 2006)


MORE INFO: VERY RARE FIRST EDITION!
CONDITION: VINYL VG+    COVER VG+


More information!
Повече информация!

www.aonshop.tk

неделя, 10 юли 2011 г.

Soul Invaders - Dead Mans Eyes - 7'' - Umsturz/Ektoplasma Records - немски пънк

Поредно издание на Umsturz, полиран немски пънк с леки гаражни елементи. 
Едната страна е на 45, а концертната е на 33 оборота.


Музика:
The Soul Invaders - Dead Mans Eyes

The Soul Invaders - Psycho On the Loose

The Soul Invaders - Lost


Купете си Soul Invaders - Dead Mans Eyes - 7'' - Umsturz/Ektoplasma Records от Аукро!
Buy Soul Invaders - Dead Mans Eyes - 7'' - Umsturz/Ektoplasma Records from Ebay!

http://aonshop.tk

събота, 9 юли 2011 г.

1 Mio Sachschaden - D.A.S.H. split 7'' - German punk- 1998

Възможно ли е да е толкова горещо? Термометърът в колата показваше 38-40 градуса, а аз почти целия ден изкарах под климатика и чак сега успях да живна. Сигурно за да ви представя една плоча с почти 13 тодишна давност - сплит сингълът на 1 Mio Sachschaden и D.A.S.H. , издаден през  1998 от UMSTURZ Records.
Някога лейбълът бе ориентиран предимно към издаване на музиката на 1 Mio Sachschaden  и стари буутлези със световен пънк -77-85. Мисля, че от доста години ги няма в сцената.
  Предлагам ви няколко песни от плочата!
1 Mio Sachschaden - Krieg In Den Kopfen


1 Mio Sachschaden - Stinktier



D.A.S.H - Sadistic Family


D.A.S.H. - Confused



Купете 1 Mio Sachschaden - D.A.S.H.  split  7'' - German punk- 1998 в Аукро!

Buy 1 Mio Sachschaden - D.A.S.H.  split  7'' - German punk- 1998 in my Ebay store!

aonshop.tk

четвъртък, 7 юли 2011 г.

"Господина падна"


Една невероятна, но случила се история за счупен стол, видео клип и изпуснати нерви на един дългогодишен преподавател със стаж. Модерна форма на Престъпление и Самонаказание, разиграла се на фона на почти успешната образователна реформа.

Митко Митков бе даскал от старата школа. Обветрен от хиляди образователни ветрове, промени, заповеди, той смело минаваше през тях, вадеше една подвързана с твърди корици тетрадка и от нея смело четеше на учениците за тайните на етиката и философията. Много обичаше есента, защото можеше да си увие дълъг шал и да пие чай след чай в свободните часове на двора на училището и да се оплаква.

И зимата обичаше ,защото седеше вътре, гледаше снега и пак се оплакваше. Сигурно най- много обичаше пролетта, защото сред разцъфналите дръвчета обожаваше да хване някой, я доставчик, я родител на ученик и да му разкаже  за драмата си.  Принуден да работи като учител, той искаше да направи кариера като художник.
И докато четеше на поредното поколение ученици записките си от студентските години, умът му блуждаеше из световните музеи, където излагаха и откупуваха картините му. Сънят свършваше , а той оставаше сам в стаята. Учениците не го обичаха, беше им прекалено скучен и безизразен, както и често той четеше тихо, а те играеха карти, разкарваха се, чоплеха семки и ровеха из телефоните си.
И така, година след година, Митков  бе станал легенда в училищния фолклор и прицел на всякакви подигравки и номера от страна на подрастващите.
Учебната година бе вече започнала,  течеше пореден час, господин Митков четеше от тетрадката и си мислеше , че  ако сега някой откупи поне 1 негова картина за много пари, веднага ще напусне. Замисли се, че евентуално и някоя телевизия ще го отрази, ще  му тръгнат и другите картини за продан, стана му хубаво, отпусна се на стола и....падна. Столът се счупи, учениците избухнаха в бурен смях и дюдюкания, а учителят им се вдигна бързо от земята, грабна металния крак  и се разкрещя срещу тях, махайки с   цялата си възможна сила във въздуха.  Тетрадката му лежеше разпиляна на пода, страниците се пръснаха, а той стъпваше отгоре им и наричаше учениците с  каквото му дойде на ум. В междучасието получи голяма доза съчувствие в учителската, оплака се и на директора, който му обеща съдействие,  за да накажат учениците, успя  и да подреди листовете си. Денят все пак не бе така лош, вероятно щеше и да забрави за инцидента, ако на другия ден не се случи нещо наистина неприятно. Целият двор  бе пълен с ученици, които си разменяха по телефоните клип с неговото падане. Някой бе подложил капан и го бе заснел.  Клипът с име „gospodina padna” вече бе хит в училището, някой го бе качил и в Вбокс-а, където само за няколко часа бе имал хиляди зрители.  Всички се смееха, Митков го прие като хвърлена ръкавица, на която трябва да отговори.  Седна в канцеларията, демонстративно звънна на познат адвокат, сезира шефа на инспектората, звънна и на познат от полицията. Директорът стоеше онемял, защото никога не го бе виждал така ядосан.  Митков тръгна по коридора, влезе в стаята на виновния клас, изгони своята колежка и декларативно заяви, че иска режисьорът на видеото да излезе и да си признае. Сред смълчаните ученици се изниза един. Митков си знаеше, че ще е някой като този – вечно шумящ, нагъл, груб, който го прекъсва, задава провокативни въпроси и  му се хили на отговорите, макар да бяха проверени и сверени с поне няколко енциклопедии от времето на неговото следване.  Ясно му беше, че иска да го унижи, затова го е направил – счупил е стола и го е заснел. Силата бе на неговата страна, затова Митков заповяда на ученика да му покаже клипа. Искаше да изпита удоволствие от това да накаже ученика сам, да му внуши, че е над него, че силата е с него, че лесно може да осъди родителите му, да го смачка, а после да го предаде на полицията, директора, на адвоката, които вече сигурно пътуваха към училището.

Видя се в малкото екранче, как чете и мънка, от време на време разтърсва глава и после пак забожда поглед в тетрадката.  Около него се разхождаха ученици, играеха карти, ядяха закуски. После Митков от видеото излезе до тоалетната, като остави учениците сами. Ето как бяха подменили стола, сети се той. След това видео героят на клипа се върна, седна, избърса ръцете си в панталоните и в косата си, пак отвори тетрадката и започна да мънка. По едно време зарея поглед в прозореца, леко се облегна и падна. Дори и Митков се стресна от продължението, когато на клипа той облещен, озлобен и с метален крак в ръката стоеше пред притихналата класна стая и ги псуваше с думи, които никога не бе посмявал да произнесе даже и в казармата, където бе попаднал в съвсем не-творческата атмосфера на Строителни войски и по-точно една бояджийска бригада, откъдето бе започнала и любовта му към четката. От екранчето го гледаше един озверял, налудничав и рошав човек, който с метален крак за стол заплашваше да убие цял клас  и „ да го излежи”. Последната фраза го стресна особено много.
На клипа се виждаше един див звяр,  който напада деца, които го гледат зяпнали. Какво щяха да кажат всички, ако видеха клипа? Полиция, медии, директор...по-добре да останеше по телефоните на децата, където щеше рано или късно да бъде изтрито.

От притихналата стая той излезе напълно променен. Само преди секунди бе потупал автора на клипа си и му бе пратил своите поздрави за родителите му. Бързо слезе до канцеларията и повторно звънна на всички, за да им се оплаче, че е станал жертва на шега на колеги и клип няма и е много добре, като натърти на последното с  желание да го чуе и чак директора отвъд стената в кабинета си.  И той наистина го чу и е се показа зяпнал на вратата си.

„Няма нищо, господин Директор, няма нищо!”  промълви Митков и се изниза гузен от канцеларията. „Пошегували са се дечицата,  добричките ми, а аз така да им се карам”, „ Гадни столове, не са като едно време”, „ Направих си експеримент,  за да им покажа какво прави човек в състояние на афект, ще им е полезен в бъдеще” и още куп оправдания си повтаряше,  докато пиеше горещия чай и дори не търсеше някой с който да поговори. Очертаваше се дълга и трудна учебна година, а децата ставаха все по-изобретателни и трудни за работа.

понеделник, 4 юли 2011 г.

Турска народна музика- 10'' LP - краят на 50те - началото на 60те, автентична турска народна музика

В една абсолютна "нощ след труден ден", в който съм работил като куче и ми се спи като пън/извинете ме за директния цитат/, към грамофона поема плоча, за която дори мислех, че съм я загубил покрай последния ремонт. Една такава, палава и никаква, среден размера, която преди ремонта си бях пуснал, одобрил и скрил между другите. Ровейки по рафта, тя се измъкна между другите и ето, явно и е дошло времето.
Палава шарена обложка, типично в стила на Балкантон, който нямал навика да прави индивидуални обложки, а разчитал на графичната корица.
Като има шарени къщи, народна музика. Като има оперна певица -опера или класическа. Като има цветя или картинки от България - естрада.
И тази плоча не прави изключение, издържана в богатия на цветове графичен стил на началото на 60те. Не се чудете - цветовете тепърва предстоят да дойдат в
сивата на емоции социалистическа България. И не се чудете - на гърба на обложката е споменат на 2 езика Оркестърът на Милчо Левиев. Уви, както споменах, дизайнерите на обложки тепърва е трябвало да се появят в Балкантон, а на тяхно място са били поставени работници, на които не им е пукало кое с какво ще излезе, стига да има обложка.

Но под шарените къщи /вероятно Велико Търново/ се крие една много интересна плоча с народна музика, накратко озглавена - "Турска народна музика".
Успях да спомена за оня акустичен стил на живото записване, той е наличен и тук в тази плоча. Дали има смисъл въобще да споменавам имена?
Единственото, което вероятно може да ви говори нещо е Кърджалийският Естраден Театър, който гледах на един концерт в Стара Загора.

Другите имена...Ахмед Джумалиев с Коларовградския оркестър, Е. Енверова с Коларовградската народна група, Юлвие Ахмедова, Ахмед Юсуфов...
8 песни за времена, когато народната музика не е била придружена от звука на клавири и е нямало електричество, нямало е цици и фолк певици.
И можете ли да познаете, на кой град до 1965 са казвали Коларовград??
Много трудно, защото вероятно не знаете и кой град се е казвал Сталин?
И гледайки "Любимец 13", никога не сте забелязвали табелата на влака "Сталин - София".
Вземете я забележете, чуйте и три от песните от тази плоча. Дано отворят сърцето ви към едно по-добро време, някога в миналото...криво и несъразмерно, но
истинско. А статуята на Сталин във Варна изчезнала една сутрин, говорят, че с военни хеликоптери я закарали на 40-50 метра навътре в морето и просто я хвърлили. И дори сега водолази ходели там и снимали покрития с водорасли някогашен Баща на народите. Странна история, нали? И други подобни мога да ви разкажа. До утре!

Ахмед Джумалиев с Коларовградски оркестър - Обикнах мома, баща и нея дава



Естраден Театър, Кърджали, кларинет Мехмед Киришев - Кърджалийска Народна игра



Ахмед Юсуфов - Моя Сание




Повече информация за плочата - в Аукро.
More about the record - in Ebay.

http://aonshop.tk

неделя, 3 юли 2011 г.

Jesus Vasquez - La Voz Incomparable De - LP - оригинално перуанско издание на една от иконите в креолската музика на Латинска Америка

Като за първо пътуване, пристегнете коланите, машината ни пътува далеч, далеч...Някога чували ли сте за Хесус Васкез?
Никога не бях чувал за тази певица от Перу, истинска легенда в родната си страна. Съвсем случайно ми попадна нейна плоча от края на 60те, с интересен печат - била е собственост на перуанското търговско представителство в България. Тогава. А сега се върти на грамофона ми.
Кариерата и започва през 1939, в едно радио, точно на 3 февруари. Същата година списание Lira Limeña и дава титлата "Кралица на креолската музика", с която тя никога няма да се раздели. В дискографията си тя оставя над 60 албума и 80x78 оборотни плочи. Умира на 89 годишна възраст, през 2010.

Какво ли мога да добавя към тези сухи факти?
Много чувствена и латино музика, с звука на 60те.Записите са "на живо", без грам електричество, точно както са били записвани българските плочи до средата на
50те /отива оркестърът, забива в радиото, а на изпроводяк има и плоча подарък/.Това е и причина да няма много записи от онези години, защото за запис са използвали така наречените "ацетати" - мека пластмаса, върху която може да се запише звук и да се направи плоча в една бройка. Която обаче си отива след някоя друга година или след няколко прослушвания.

Можете да намерите плочата в Аукро. Приемам и лични оферти, ако проявявате интерес към това късче история.

Малко звук:
Jesus Vasquez - Idolo


Jesus Vasquez - El Picaflor


http://aonshop.tk